2021 All-Region Teams

Posted 4/27/2021

Updated 5/1/2021 at 10:22 p.m.

 

2021 All-Region Teams

Editor's Note: Below are the 2021 All-Region Baseball Teams. Please note that each region handles its own teams, and the format varies. We will post each region as they become available.

 

Class 6A

Region 2-6A

Coach of the Year: Todd Eubanks, South Effingham

Player of the Year: Leighton Finley, Richmond Hill

Offensive Player of the Year: JD Kaiser, Statesboro

Pitcher of the Year: Nick Milbrandt, South Effingham

Rookie of the Year: Tyler Devlin, Glynn Academy

First Team

Utility: Blake Wood, Glynn Academy; Designated Hitter: Hunter Walthour, South Effingham; Middle Infielders: Kyle Lodise, Brunswick and Ames Rackleff, Statesboro; Third Baseman: Mitch Cowan, Richmond Hill; First Baseman: Nick Duke, South Effingham; Catcher: JD Coleman, Effingham County; Outfielders: Kaleb Johnson, South Effingham; Luke Boone, Richmond Hill; Evan Cowan, Richmond Hill; Pitchers: Isaiah Wellman, Brunswick; Tom Echols, Glynn Academy; Shaun Munoz, Glynn Academy; Hunter Legas, Richmond Hill

Second Team

Utility: Hank Noonan, Glynn Academy; Designated Hitter: Zach Garcia, Effingham County; Middle Infielders: Ethan Fuller, Richmond Hill and Phillip Cooper, South Effingham; Third Baseman: Felix Garcia, South Effingham; First Baseman: Dake Williams, Statesboro; Catcher: Aaron Benton, South Effingham; Outfielders: Tyler Wells, Effingham County; Davontae Gadson, Brunswick; Jalen Varnadoe, Richmond Hill; Pitchers: Josh Bassett, Effingham County; Thomas Ponder, Statesboro; Chamberlain Dent, Brunswick; Dillon Gonfeld, Statesboro

Honorable Mention

Bradwell Institute: Jaylin Frasier, Eli Leiataua, Nigel Green; Brunswick: Skiles Tawney, Caden Hutchinson, Riley Morgan; Glynn Academy: Joe Cutia, Jack Anderson, Jackson Bufkin; Effingham County: Taylor Rigdon, Matthew Ford, Blake Hendrix, Chapman Bennett, Trent Newberry; Richmond Hill: Payton Taylor, Ty Goldrick; South Effingham: Zach Zorbo, Noah Hollis; Statesboro: Hunter Saussy, Landon Collins, Mason Hudgens

__________________________________________________________________________________________________

Class 2A

Region 5-2A

Player of the Year: Blake Matthews, Bremen

Pitcher of the Year: Justin Moore, Callaway

Offensive Player of the Year: Tucker Parrish, Haralson County

Newcomer of the Year: Bryce Hubbard, Callaway

First Team

Pitchers: AJ Jarrell, Bremen; Holden Davis, Haralson County; Corey Mayfield, Temple; Catcher: Tyler Lasseter, Heard County; First Baseman: Gavin Millians, Bremen; Second Baseman: Tucker Starling, Callaway; Third Baseman: Clay Hyatt, Haralson County; Shortstop: Brooks Hardie, Bremen; Outfielders: Andrew Locke, Callaway; Leroy Marsh, Heard County; Daulton Payne, Bremen; Utility: Matthew Bilbo, Bremen; Designated Hitter: Jacob Cohran, Bremen  

Second Team

Pitchers: Lane King, Haralson County; Carson Ray, Haralson County; Jake Steed, Bremen; Catcher: Chris Chandler, Haralson County; First Baseman: Andrew Cash, Temple; Second Baseman: Tanner Hall, Temple; Third Baseman: Luke Watson, Temple; Shortstop: Chance Brown, Heard County; Outfielders: Colson Locklear, Haralson County; Isaiah O'Neal, Heard County; Carter Kittrell, Temple; Utility: CJ Stephens, Callaway; Designated Hitter: Gage Tucker, Temple

Honorable Mention

Bremen: Will Hindman, Seth Childers; Callaway: Caden Rogers; Haralson County: Brent Ellis, Grant Ellis; Heard County: Drew Cornelius, Blayne Barlow; Temple: Ricky Ruiz 

__________________________________________________________________________________________________

Class 1A Public

Region 2-1A Public

Player of the Year: Shacario Bailey, Charlton County

Offensive Player of the Year: Connor Nelson, Charlton County

Pitcher of the Year: Bryan Taft, Atkinson County

Defensive Player of the Year: Colton Sylvester, Irwin County

Freshman of the Year: Blaine Sealy, Echols County  

First Team

Pitchers: Cody Soliday, Irwin County; Trent Gray, Charlton County; Weston McLeod, Echols County; Bryce Clements, Irwin County; Infielders: Tra'vonte Williams, Atkinson County; Tristan Herring, Charlton County; Mason Snyder, Irwin County; Freddie Loftly, Clinch County; Jacob Faircloth, Lanier County; Outfielders: Wade Rodeffer, Charlton County; Patrick Kimple, Clinch County; Rashod Brockington, Lanier County; Gabriel Benyard, Irwin County; Designated Hitters: Dylan Marshall, Brooks County; Colby Bryant, Charlton County  

Second Team

Pitchers: Gant Geiger, Charlton County; Brady Register, Clinch County; Parker Culpepper, Lanier County; Infielders: Grant Spikes, Lanier County; Willis Mancil, Atkinson County; John Henry Guess, Turner County; Landan Allen, Clinch County; Sean Russell, Charlton County; Outfielders: Naagee Smith, Charlton County; Jace Wynn, Turner County; Landon Jones, Echols County; Ethan North, Lanier County; Designated Hitters: Hunter Tyson, Irwin County; Seth Fields, Irwin County; Matthew Ferrell, Brooks County 

Honorable Mention

Atkinson County: Javy Martinez; Brooks County: Jack Perry; Clinch County: Tucker Robbins; Irwin County: Garland Benyard; Lanier County: Josh Furney, Noah Newbern, Will Berryhill; Turner County: Zeimere Holloman, Kaleb Joiner